Блог за автосъвети
Последно в блога
Какво е халогенна крушка? Разлики с ксеноновата крушка

Качественото осветление на автомобила е водещ фактор за безопасността по време на шофиране, както в тъмната част на денонощието, така и при намалена видимост. Сред шофьорите обаче често възниква въпросът на кой тип крушки да се доверя? Двата най-често срещани вида консумативи за осветление са крушките тип халогенни и ксенонови.
Защо е важно да знаете разликите между различните видове автомобилни крушки?
Спорът за това халогенни или ксенонови крушки да поставим е винаги актуален. За да ви помогнем в направата на най-правилен и информиран избор, в статията представяме по-подробно същността, функциите, предимствата и недостатъците на двата типа крушки – халогенни и ксенонови.
Какво е халогенна крушка?
Халогенните крушки не са нищо кой знае колко сложно и/или необяснимо от добре познатите ни крушки с нажежаеми жички. Ето и малко повече информация за същността и характеристиките им.
Основни характеристики, компоненти и материали
Основен компонент на халогенната крушка е корпусът ѝ, известен още като „балон“. Той е проектиран от стъкло с висока температурна устойчивост и изпълнен с газове като бром, флуор и йод.
В корпуса е разположена двойна волфрамова жичка. Когато към нея се предаде напрежение, жичката се нагрява, а металът започва постепенно изпаряване. В корпуса (балона) на крушката има халогенни елементи (газове), с които изпареният волфрам започва да взаимодейства и се натрупва върху проводника.
По този начин работната температура на жичката (респективно – яркостта ѝ) достига 2500°C. Халогенните крушки излъчват характерна силна бяла светлина с леко жълт оттенък. Цветната им температура достига 3000 К (Келвин), а експлоатационният им период е 2000-4000 часа.
Предимства на халогенните крушки
Халогенните крушки се предлагат на достъпни цени, а подмяната им в общия случай е бърза и лесна. При подмяната им не се изисква замяна на други компоненти, а единствено на самата крушка. Осигуряват добра видимост и светлинен поток, като са много полезни при шофиране в условия на мъгла.
Недостатъци на халогенните крушки
В сравнение с другите видове крушки за фарове – LED и/или HID (ксенон) крушки, халогените са със сравнително кратък живот. Генерират топлина при работата си и са по-голям енергиен консуматор (между 55 и 100 вата мощност) от другите.
Какво е ксенонова крушка?
Ксеноновите крушки, познати още като HID (High-Intensity Gas Discharge Lamp), са газоразрядни лампи с висока интензивност и са доста популярен избор сред шофьорите днес.
Основни характеристики, компоненти и материали
Принципът им на работа се базира на високоволтов газов разряд в стъклен корпус (балон), който е запълнен с ксенон, живачни пáри и съединения на натрий и скандий, разположени в отделни електроди. Разрядът се запалва при наличие на високо напрежение (около 30 киловата).
Предимства на ксеноновата крушка
Сред предимствата на ксеноновите крушки се нареждат дългият им експлоатационен живот и високата яркост на светлинния поток. От друга страна, те се характеризират с по-ниска консумация на енергия, в сравнение с по-достъпния и масов вариант – крушките с нажежаеми жички (халогенни).
На пазара се предлагат няколко вида ксенони по отношение на цветове – изчистен бял цвят, бяло с жълти нюанси (от лек до силен), бял със син нюанс и други. Има ксенонови крушки за къси и дълги светлини.
Недостатъци на ксеноновата крушка
HID крушките са по-скъпи от халогените. Подмяната им е малко по-сложна. Тук освен самата крушка, често се налага подмяна и на консумативи като бласт и/или захранващи кабели. Като качество на осветление и енергоразход обаче, те определено са по-добър избор.
Сравнение между халогенни и ксенонови крушки
На финала си струва да направим кратко сравнение между едните и другите видове крушки по отношение на малко, но пък ключови характеристики, свързани с качеството на осветлението на колата ви.
По показателите яркост и светлинен поток ксеноните могат да ви предложат по-добро осветление, особено ако търсите разнообразие в цветовете. Във връзка с фактора живот и издръжливост и двата вида крушки предлагат приблизително едни и същи работни часове експлоатация.
И на последно, но не по важност място, по отношение на цена и икономичност халогените са значително по-евтиният вариант, отколкото HID и/или LED крушките. При избора на крушки за осветление за колата ви вземете предвид личните си предпочитания и ако е необходимо – посъветвайте се със специалист.